עלייה לתורה - אוהל מועד ת"א 

 

עלייה לתורה בבית הכנסת "אוהל מועד" תל אביב

 

המקום הטבעי לעריכת טקס עלייה לתורה הוא בבית הכנסת השכונתי או הקרוב למקום מגורינו – עדיף כזה שבו אנו נוהגים להתפלל בימי חול, ו/או בשבתות ובחגים.

 

עלייה לתורה זו הזמנה לקרוא בספר התורה בעת התפילה במניין. העולה לתורה קורא חלק מהפרשה הנקראת באותו היום. עליות לתורה מתבצעות בכל תפילה בה מתקיימת קריאת התורה. בית הכנסת אוהל מועד מארח כבר שנים רבות חגיגות בר מצווה ומקיים בתוכו טקסי עליה לתורה, תוך צבירת מוניטין רב. מובן כי כל אירוע מקבל יחס אישי ובעל השמחה חש כאילו הטקס שלו הוא הראשון מסוגו הנערך בבית-הכנסת.

עליה לתורה בבית כנסת

 

ומי הם בעלי זכות העלייה?

על פי ההלכה, העלייה הראשונה היא של כהן, השנייה של לוי ואלו שאחריהן – לשאר ישראל. ישנם המחויבים לעלות לתורה ולפיכך קודמים לכל אחד אחר בקהל, כאשר סדר הקדימויות משתנה לפי מנהגי הקהילות.

 

עלייה לתורה כחלק מטקס הבר-מצווה

שני חלקים מרכיבים את טקס בר המצווה:

 

טקס הנחת תפילין המתנהל באמצע השבוע ומשולב לרוב עם עלייה לתורה (בדרך כלל ביום שני או יום חמישי).

עלייה לתורה המתקיימת ביום השבת.

חלקו השני של הטקס מתקיים ביום שבת ובמסגרתו עולה הנער לתורה, תוך קריאת הקטעים המתאימים מספר התורה. יש הנוהגים כי יקרא החתן אף את שאר הקריאה. נהוג שאבי החתן מברך ברכה מיוחדת שהיא "ברוך שפטרני מעונשו של זה", ומעביר בכך את עול האחריות למעשי הבן לעצמו. לאחר מכן, "חוטף" חתן השמחה סוכריות המגיעות בעיקר מכיוון עזרת הנשים.

 

בדרך כלל הביקור בבית הכנסת בשבת, ליהודי אשר לא רגיל לבוא בשערי המקום, מתחיל ומסתיים,

ב...זריקת הסוכריות. התפילה שמתקיימת בשעה מוקדמת בשבת ,לפעמים "קשה לו " הוא אינו מבין  מה, מי, ולמה ? מיד לאחר שהילד עולה לתורה וזריקת הסוכריות הסתיימה. הולך האורח לראות ....כמה שיחות טלפון שלא נענו , או, לעשן סיגריה ברחוב הסמוך לבית הכנסת.

 

כבר כעשור של שנים, בבית הכנסת אוהל מועד מקיימים תפילה ,ללא חילול שבת, עם מנהל תפילה מנחה וחזן אשר גורמים לקהל להיות מרותק לתפילה. התפילה נערכת במניין פרטי של המשפחה . כאשר האורחים והקהל יושבים באולם התפילה עם עזרת נשים וגברים באותו מפלס.

 

ההורים שותפים לתפילה העוצמתית והמרגשת גורמת להרבה עיניים לדמוע דמעות של שמחה התרגשות.

אולם התפילה המעוטר של בית הכנסת "אוהל מועד" יוצר תחושה של מודרניות יחד עם מסורת יהודית ארוכת שנים. אורחיכם ייהנו מהשהות בחלל מיוחד זה תוך שבנכם קורא מפסוקי התורה, לראשונה בחייו.

 

עלייה לתורה

 

 

תוכלו להתרשם משלל סרטונים, תמונות מאירוע בר מצווה ועלייה לתורה הנמצאיבראש הדף.

בית הכנסת הגדול בת"א "אוהל מועד" מזמין אתכם לפגישת התרשמות ללא התחייבות.

 

לפרטים נוספים:

טלפון: 03-5604886

פקס:   03-5580030

נייד משה:   052-3856453 

נייד שלומי: 052-4212525 

 

 

 עלייה לתורה

חתונה בבית כנסת

03-5604886